Wpływ sportu na zdrowie i rozwój człowieka

Wpływ sportu na zdrowie

Wpływ sportu na zdrowie i rozwój człowieka

Wpływ sportu na zdrowie fizyczne

Wpływ sportu na zdrowie człowieka został już dawno udowodniony naukowo i potwierdzony w praktyce. Regularna aktywność fizyczna wywiera niezwykle korzystne działanie na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Jednocześnie przyczynia się ona do zapobiegania różnym schorzeniom. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) natomiast określiła niską aktywność fizyczną jako czynnik (czwarty w kolejności), który odpowiada za przedwczesną śmiertelność na świecie. Osoby uprawiające jakąkolwiek gimnastykę, treningi ruchowe oraz różne dyscypliny sportu nie tylko dbają o prawidłową masę ciała i piękną sylwetkę. Dobroczynne działanie ruchu można wyliczać w wielu innych aspektach. Na przykład wysiłek fizyczny wywiera bardzo istotny wpływ na ukrwienie narządów, elastyczność stawów, mineralizację kośćca, wytrzymałość mięśni oraz ogólną sprawność fizyczną. Ponadto dowodzi się, iż aktywny styl życia, poza profilaktyką otyłości, zapobiega również schorzeniom sercowo-naczyniowym oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wybranych typów nowotworów.

Wpływ sportu na zdrowie psychiczne

Poza troską o jakże ważne ciało warto również dotknąć w tym temacie naszego umysłu. I właśnie dzięki aktywności ruchowej zyskujemy większe poczucie własnej wartości, wykazujemy większy entuzjazm w życiu oraz patrzymy na świat zdecydowanie bardziej optymistycznie. Należy tutaj także podkreślić wydzielane pod wpływem wysiłku fizycznego endorfiny. Każdemu dobrze znane hormony szczęścia, jak już wskazuje sama nazwa, poprawiają nasz nastrój. Ponadto prawidłowe ukrwienie mózgu wpływa na poprawę koncentracji, lepsze samopoczucie, a także ogólną sprawność układu nerwowego. Stąd też gimnastyka jest jedną z metod walki z depresją i nerwicą. Wyładowanie emocji poprzez uprawianie sportu pozwala obniżyć poziom stresu, zaś jego długofalowe działanie powstrzymuje stany lękowe.


Powody, dla których warto uprawiać sport

Jak niezwykle ważna dla każdego z nas jest rola sportu można zauważyć tak naprawdę każdego dnia mijając po drodze osoby jeżdżące rekreacyjnie na rolkach, rowerach, maszerujące z kijkami do nordic walking, czy biegające o różnej porze dnia. Każda taka aktywność z pewnością nas dotlenia, odstresowuje oraz dodaje nam energii. Wyliczając więc najważniejsze powody uprawiania sportu warto wspomnieć o następujących korzyściach:

▪ Wzmocnienie układu kostnego▪ Kształtowanie sylwetki
▪ Poprawa krążenia krwi▪ Poprawa samopoczucia
▪ Wspieranie pracy mózgu▪ Pozytywny wpływ na sen
▪ Wspomaganie układu oddechowego▪ Poprawna postawa ciała
▪ Wpływ na układ odpornościowy▪ Sprawność intelektualna
▪ Wzmocnienie stawów▪ Niezależność
▪ Zapobieganie otyłości▪ Prawidłowa koncentracja
▪ Poczucie własnej wartości▪ Satysfakcja
▪ Redukcja stresu▪ Lepsza jakość życia
Wpływ sportu

Share this post